Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
niedziela, 14 lutego 2016

Na githubie piszę o górze lodowej B9, która w przyszłym roku skończy 30 lat.

Na zachętę video:

15:32, perfectgreybody
Link Komentarze (9) »
niedziela, 28 czerwca 2015

Mój komentarz do tekstu Kołakowskiej można przeczytać tutaj.

11:06, perfectgreybody , denialism
Link Komentarze (84) »
wtorek, 26 maja 2015

Dzisiejsza notka będzie po części eksperymentem, jako że z kilku powodów - przede wszystkim mojego lenistwa - jest hostowana gdzie indziej, i bardzo możliwe że taką formę blogowania już utrzymam na stałe, co będzie oznaczało pożegnanie się z bloxem.

Komentarze można zostawiać tutaj albo korzystać z disqusa (niestety).

00:55, perfectgreybody
Link Komentarze (21) »
wtorek, 31 marca 2015
Krótka odpowiedź: bo w troposferze temperatura jest proporcjonalna do logarytmu grubości optycznej.
piątek, 27 lutego 2015
Wzrost koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze ma wiele konsekwencji, z których część można zaobserwować przy pomocy względnie prymitywnych przyrządów, takich jak termometry, i stosunkowo niewielkim wysiłkiem. Dla odmiany, wczorajszy numer "Nature" opisuje zjawisko, które choć było przewidywane wiele lat temu*, dopiero teraz udało się je bezpośrednio zmierzyć.
wtorek, 27 stycznia 2015

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.

wtorek, 30 grudnia 2014

Jak pisze Piotr Djaków, rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury przeprowadzanych na terenie obecnej Polski, czyli od końca XVIII wieku.

Będzie także najcieplejszym na obszarze całej Europy, zatem należy się spodziewać że padnie szereg narodowych rekordów -- prawie na pewno w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, oraz w większości państw Europy Środkowej (ze Słowacją jako najbardziej ekstremalnym przypadkiem) oraz Bałkanów. Całkiem możliwe, że rekordy padną też i w Europie Północnej.

Nie powinno to być oczywiście żadnym zaskoczeniem: Europa to tylko 2% powierzchni Ziemi, co przy niewielkiej liczbie przestrzennych stopni swobody pola temperatur oznacza, że ciepły rok w Warszawie jest też w podobnym stopniu ciepły w Berlinie, Budapeszcie czy nawet w Paryżu.

20:33, perfectgreybody
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 15 grudnia 2014

Rok 2014 okaże się najprawdopodobniej najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury na terenie Europy.

środa, 19 listopada 2014
Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu "nadesłane przez czytelników".
poniedziałek, 17 listopada 2014
Jedną z ważniejszych wiadomości ubiegłego tygodnia -- oprócz udanego lądowania na komecie -- było podpisanie porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
poniedziałek, 03 listopada 2014

Dane z roku 2012. Zrobione przy pomocy pakietu riverplot Januarego.

11:09, perfectgreybody , varia
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
Creative Commons License