Blog > Komentarze do wpisu

Skeptical Science po polsku

Przerwa na reklamę: Irek Zawadzki i Marcin Popkiewicz z portalu Ziemia na Rozdrożu przygotowali polskie tłumaczenie broszurki Johna Cooka pt. "Przewodnik Naukowy do Sceptycyzmu Globalnego Ocieplenia", debunkującej najpopularniejsze nieporozumienia i mity dotyczące globalnego ocieplenia. Polecam (podobnie jak całe Skeptical Science, oczywiście)!

niedziela, 20 marca 2011, perfectgreybody

Polecane wpisy

  • Ostatni brzeg

    Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu "nadesłane przez czytelników". Węglowy szowinista był na konferencji "Polska w kosmosie" , gdzie zauważył poster o jakże intryg

  • Czy CO2 chłodzi atmosferę?

    Tak. Globalne ocieplenie obalone? Nie. Po internetach krąży prześmieszny tekst "Globalne ocieplenie obalone: raport NASA wskazuje, że dwutlenek węgla chłodzi at

  • Zimny marzec

    Tegoroczny marzec był (a w zasadzie wciaż jest) jednym z trzech najzimniejszych ostatniego półwiecza. Ostateczną pozycję w rankingu poznamy za kilka dni, ale za

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/03/20 22:58:31
Czy mogę pozrzędzić trochę? Jakość tego tłumaczenia jest dość słaba i fajnie by było, gdyby w rozsądnym horyzoncie czasowym powstało drugie wydanie.
-
2011/03/20 23:43:16
@asmoasmo
Jakość tego tłumaczenia jest dość słaba

I Wszędzie Wielkie Litery.
-
2011/03/21 10:50:00
"Jakość tego tłumaczenia jest dość słaba i fajnie by było, gdyby w rozsądnym horyzoncie czasowym powstało drugie wydanie."

Pewnie chętnie poprawią, jak się powie co i dlaczego. Np. Gammon zrobił pierwszy krok w kierunku konstruktywnej krytyki ;)
-
Gość: Marcin Popkiewicz, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/03/21 16:10:13
Poproszę więc sugestie zmian, zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym itp., wdrożymy ASAP. Z góry dziękuję :)
Piszcie proszę na redakcja[malpa]ziemianarozdrozu.pl
-
Gość: Gość, *.dynamic.chello.pl
2011/03/22 16:08:00
nie jestem tego pewny ale zdaje się że na stronie 8 w legendzie opisującej rozkład prawdopodobieństwa zamieniono "prawdopodobnie" z "bardzo prawdopodobnie"

nie powinno być odwrotnie?
-
2011/03/22 16:35:22
Nie, tu jest dobrze.

Szerszy przedział ufności z definicji zawiera prawdziwą wartość z wyższym prawdopodobieństwem(*), jesteśmy więc "prawie na sto procent pewni" że czułość klimatu jest pomiędzy powiedzmy 1 a 6 kelwinów na podwojenie, ale nie mamy takiej samej pewności jeśli chodzi o przedział 2,5-3,5 stopnia. Poszerzając przedział zwiększamy pewność ale zmniejszamy precyzję, i vice versa - w trywialnym przypadku przedział od minus do plus nieskończoności zawiera prawdziwą wartość z p = 1, a przedział o zerowej szerokości z p = 0.

Natomiast "najprawdopodobniej" / "most likely value" nie odnosi się do przedziału, tylko dominanty rozkładu.

*) Tak, wiem, albo zawiera z prawdopodobieństwem 1 albo nie zawiera z prawdopodobieństwem 0, ale tę dyskusję już jakiś czas temu przerabialiśmy, umówmy się że to przedziały bajezjańskie i tyle.
-
Gość: Gość, *.dynamic.chello.pl
2011/03/22 16:46:24
dzięki za wyjaśnienie. teraz dostrzegam swój błąd.

pozdrawiam
-
2011/03/23 14:28:20
A tymczasem faceci od Berkeley Earth zebrali się w sobie i przeanalizowali 2% zbioru swoich danych:

"The Berkeley Earth Surface Temperature project has not yet done the analysis of the full data set with the corrections to produce a global surface temperature trend. We are first analyzing a small subset of data (2%) to check our programs and statistical methods and make sure that they are functioning effectively. "

Jakkolwiek dalej stwierdzają iż

"A preliminary analysis of 2% of the Berkeley Earth dataset shows a global temperature trend that goes up and down with global cycles, and does so broadly in sync with the temperature records from other groups such as NOAA, NASA, and Hadley CRU. "

Jednak zaraz zastrzegają

"However, the preliminary analysis includes only a very small subset (2%) of randomly chosen data, and does not include any method for correcting for biases such as the urban heat island effect, the time of observation bias, etc. "

Jestem ciekaw na jakiej zasadzie będą robić korektę pod UHI i czy przypadkiem nie skończy się podobnie jak w rewelacjach w stylu Watts&D'Aleo. Również mam nadzieję, że zbiory danych będą publicznie dostępne, co pozwoli na niezależną analizę.
-
2011/03/26 08:42:22
O, bardzo fajnie, że jest tłumaczenie, też się zastanawiałem czy się za to zabrać i świetnie, że ktoś to zrobił :) Co do jakości tłumaczenia, to rzeczywiście na pierwszy rzut oka "Ludzkie odciski palców na zmianach klimatu" brzmią nieco dziwnie. Na moje oko, bardziej po polsku będzie "Wpływ człowieka na zmiany klimatu", nie będzie co prawda bajeru z odciskiem palca, ale za to będzie brzmiało zwyczajniej ;)

Korzystając z okazji polecam wystąpienie Naomi Klein w Totnes, w którym tłumaczy przyczyny sceptycyzmu klimatycznego wśród ludzi "prawicy":
www.youtube.com/watch?v=QHs64Hz3ZJY

Może lepiej, żeby Bronisław Wildstein tego nie oglądał, bo Naomi trafia w punkt tak celnie, że może się okopać na swojej pozycji jeszcze bardziej ;)
-
2011/03/26 14:31:01
@bukowylas
"Dowody wpływu człowieka na zmiany klimatu"?
"Materiał dowodowy przemawiający za wpływem..."? (to już zgrzyta literacko, ale chyba najbardziej pasuj merytorycznie).

-
2011/03/26 15:38:30
@ gammon_no.82

Też myślałem o "dowodach" na wpływ człowieka na zmiany klimatu, ale jakoś takie długie się to wtedy robi :) Decyzja należy oczywiście do autorów tłumaczenia.
-
2011/03/26 18:59:19
Odcisk palca w kryminalistyce jest śladem, więc może coś w rodzaju "Ludzki ślad w zmianach klimatu" czy coś w ten deseń?
-
Gość: Pietruszka, *.cht-bng-014.adsl.virginmedia.net
2011/03/27 04:44:31
Może "Ludzkie piętno na klimacie" , czy "Ludzkie piętno klimatyczne"? Piętno to rodzaj trwałego znaku jakie wypalało się/ wypala na zwierzętach, a kiedyś też na zbrodniarzach. Zachowujemy więc "kryminalistyczny" klimat :-)

Zapewne "cherry picking" wymaga nieco więcej wstępu niż w oryginale angielskim, bo po polsku ten idiom w takiej formie nie istnieje. Może lepiej porównać to do wybierania rodzynków z ciasta ("wybierając tylko niebieskie rodzynki można odnieść wrażenie, że wszystkie rodzynki w cieście są niebieskie...")? Ale wówczas trzeba by zmienić i grafikę z drzewem na pierwszej stronie...
-
Gość: Pietruszka, *.cht-bng-014.adsl.virginmedia.net
2011/03/27 04:46:51
Ewentualnie "Piętno człowieka na klimacie".
-
2011/03/31 13:15:34
I zapadła cisza...

W między czasie Zhang na moje pytanie, kiedy pojawi się prognoza PIOMAS dla Arktyki rzekł:

"Thanks for your interest. We will start it around April 5."

psc.apl.washington.edu/zhang/IDAO/seasonal_outlook.html
-
2011/03/31 23:29:42
Zapadła cisza, bo wszyscy są wyczerpani flejmami na temat energetyki jądrowej i nie tylko, toczonymi gdzie indziej.

Ja postaram się jutro skończyć blogonotkę o kolejnym akcie komedii pt. surfacestations.org, będzie w sam raz na 1 kwietnia.
-
2011/03/31 23:35:55
A w międzyczasie, jak polskie media trzymają poziom dyskusji nt globalnego ocieplenia:
www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/338257,Komunistyczne-planowanie-ocieplenia-klimatu
-
Gość: Denialista, *.xdsl.centertel.pl
2011/08/21 09:19:14

Bzdura nr I "Dowód, że więcej CO powoduje ocieplenie"...jest dokładnie na odwrót. I to jest powodem dla którego nawet szkoda prowadzić polemikę z autorem tego przewodnika.
Bzdura nr II to porównywanie wycieków ropy w Zatoce meksykańskiej do ilości emisji Co2

Te dwie bzdury pokazują że jest to zwykła makulatura bez większej wartości....
-
2011/08/21 10:34:49
Denialisto, albo jesteś trollem (czyli celowo prowokujesz) albo totalnym nieukiem.

Zaskoczę Cię ale CO to akurat czad i jeśli rzeczywiście uważasz, ze czad jest gazem zimnalnianym to stań na głównym placu swego miasta i zakrzyknij:

"Więcej czadu!"
Creative Commons License