Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
wtorek, 31 marca 2015
Krótka odpowiedź: bo w troposferze temperatura jest proporcjonalna do logarytmu grubości optycznej.
piątek, 27 lutego 2015
Wzrost koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze ma wiele konsekwencji, z których część można zaobserwować przy pomocy względnie prymitywnych przyrządów, takich jak termometry, i stosunkowo niewielkim wysiłkiem. Dla odmiany, wczorajszy numer "Nature" opisuje zjawisko, które choć było przewidywane wiele lat temu*, dopiero teraz udało się je bezpośrednio zmierzyć.
wtorek, 27 stycznia 2015

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.

wtorek, 30 grudnia 2014

Jak pisze Piotr Djaków, rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury przeprowadzanych na terenie obecnej Polski, czyli od końca XVIII wieku.

Będzie także najcieplejszym na obszarze całej Europy, zatem należy się spodziewać że padnie szereg narodowych rekordów -- prawie na pewno w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, oraz w większości państw Europy Środkowej (ze Słowacją jako najbardziej ekstremalnym przypadkiem) oraz Bałkanów. Całkiem możliwe, że rekordy padną też i w Europie Północnej.

Nie powinno to być oczywiście żadnym zaskoczeniem: Europa to tylko 2% powierzchni Ziemi, co przy niewielkiej liczbie przestrzennych stopni swobody pola temperatur oznacza, że ciepły rok w Warszawie jest też w podobnym stopniu ciepły w Berlinie, Budapeszcie czy nawet w Paryżu.

20:33, perfectgreybody
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 15 grudnia 2014

Rok 2014 okaże się najprawdopodobniej najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury na terenie Europy.

środa, 19 listopada 2014
Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu "nadesłane przez czytelników".
poniedziałek, 17 listopada 2014
Jedną z ważniejszych wiadomości ubiegłego tygodnia -- oprócz udanego lądowania na komecie -- było podpisanie porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
poniedziałek, 03 listopada 2014

Dane z roku 2012. Zrobione przy pomocy pakietu riverplot Januarego.

11:09, perfectgreybody , varia
Link Komentarze (6) »
niedziela, 19 października 2014
Kiedy kilka lat temu Kevin Trenberth postanowił odpowiedzieć na kurtuazyjną prośbę redaktora nowego czasopisma Elseviera o napisanie artykułu do pierwszego numeru, nie spodziewał się że jednym z tego skutków będzie największa naukowa pseudoafera w historii ludzkości.
środa, 08 października 2014
Podsłuchane na blogu naukowym "Polityki"...
sobota, 27 września 2014
Na półkuli północnej zbliża się zima, okres w którym wiele osób z zaskoczeniem odkrywa, że na naszej planecie zdarzają się też ujemne temperatury, a z nieba spadać mogą kryształki zestalonej pary wodnej. Tradycyjnie należy się zatem spodziewać częstszych doniesień, że gdzieś jakieś przymrozki albo śnieg znów wykazały, że globalne ocieplenie to mit.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23
Creative Commons License