Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
piątek, 27 lutego 2015
Wzrost koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze ma wiele konsekwencji, z których część można zaobserwować przy pomocy względnie prymitywnych przyrządów, takich jak termometry, i stosunkowo niewielkim wysiłkiem. Dla odmiany, wczorajszy numer "Nature" opisuje zjawisko, które choć było przewidywane wiele lat temu*, dopiero teraz udało się je bezpośrednio zmierzyć.
wtorek, 27 stycznia 2015

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.

wtorek, 30 grudnia 2014

Jak pisze Piotr Djaków, rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury przeprowadzanych na terenie obecnej Polski, czyli od końca XVIII wieku.

Będzie także najcieplejszym na obszarze całej Europy, zatem należy się spodziewać że padnie szereg narodowych rekordów -- prawie na pewno w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, oraz w większości państw Europy Środkowej (ze Słowacją jako najbardziej ekstremalnym przypadkiem) oraz Bałkanów. Całkiem możliwe, że rekordy padną też i w Europie Północnej.

Nie powinno to być oczywiście żadnym zaskoczeniem: Europa to tylko 2% powierzchni Ziemi, co przy niewielkiej liczbie przestrzennych stopni swobody pola temperatur oznacza, że ciepły rok w Warszawie jest też w podobnym stopniu ciepły w Berlinie, Budapeszcie czy nawet w Paryżu.

20:33, perfectgreybody
Link Komentarze (7) »
poniedziałek, 15 grudnia 2014

Rok 2014 okaże się najprawdopodobniej najcieplejszym w historii instrumentalnych pomiarów temperatury na terenie Europy.

środa, 19 listopada 2014
Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu "nadesłane przez czytelników".
poniedziałek, 17 listopada 2014
Jedną z ważniejszych wiadomości ubiegłego tygodnia -- oprócz udanego lądowania na komecie -- było podpisanie porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
poniedziałek, 03 listopada 2014

Dane z roku 2012. Zrobione przy pomocy pakietu riverplot Januarego.

11:09, perfectgreybody , varia
Link Komentarze (6) »
niedziela, 19 października 2014
Kiedy kilka lat temu Kevin Trenberth postanowił odpowiedzieć na kurtuazyjną prośbę redaktora nowego czasopisma Elseviera o napisanie artykułu do pierwszego numeru, nie spodziewał się że jednym z tego skutków będzie największa naukowa pseudoafera w historii ludzkości.
środa, 08 października 2014
Podsłuchane na blogu naukowym "Polityki"...
sobota, 27 września 2014
Na półkuli północnej zbliża się zima, okres w którym wiele osób z zaskoczeniem odkrywa, że na naszej planecie zdarzają się też ujemne temperatury, a z nieba spadać mogą kryształki zestalonej pary wodnej. Tradycyjnie należy się zatem spodziewać częstszych doniesień, że gdzieś jakieś przymrozki albo śnieg znów wykazały, że globalne ocieplenie to mit.
piątek, 19 września 2014
Było ostatnio kilka okazji, by napisać o dziurze ozonowej: publikacja nowego raportu* WMO/UNEP podsumowującego stan wiedzy naukowej o warstwie ozonowej; rocznica podpisania w Montrealu protokołu w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową; a także sama rocznica odkrycia dziury ozonowej, choć akurat dokładną datę tego zdarzenia trudno ustalić.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23
Creative Commons License