Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
piątek, 19 września 2014
Było ostatnio kilka okazji, by napisać o dziurze ozonowej: publikacja nowego raportu* WMO/UNEP podsumowującego stan wiedzy naukowej o warstwie ozonowej; rocznica podpisania w Montrealu protokołu w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową; a także sama rocznica odkrycia dziury ozonowej, choć akurat dokładną datę tego zdarzenia trudno ustalić.
środa, 20 sierpnia 2014
Zgodnie z obietnicą, i jako ilustracja tego jak wygląda w Polsce "racjonalna" dyskusja na tematy okołoklimatyczne, dzisiaj o tezach think tanku Leszka Balcerowicza.
wtorek, 19 sierpnia 2014
W każdej dyskusji na temat globalnego ocieplenia prędzej czy później musi nastąpić odwołanie do konsensusu naukowego albo jego braku, po którym zwykle następuje wyliczanka meta-analiz badających kwestię konsensusu, kontrowana przeważnie równie długą wyliczanką naukowców z których wszyscy się śmiali a potem wyszło że mieli rację. A ponieważ temat obrósł już dużą ilością mitów i nieporozumień, w niniejszej notce przyjrzę się trochę bardziej szczegółowo samemu pojęciu konsensusu.
czwartek, 07 sierpnia 2014
Czyli jak heliofizycy dołączyli do spisku globalnego ocieplenia.
poniedziałek, 16 czerwca 2014
Jak pisałem jakiś czas temu, klimat pliocenu różnił się znacznie od obecnego, z powodów których do końca nie znamy.
czwartek, 24 kwietnia 2014
Czyli co jest nie tak z tezami Lomborga.
środa, 09 kwietnia 2014
Moje trzy grosze do dyskusji toczonej pod poprzednią notką.
piątek, 28 marca 2014
Miałem już się nie znęcać nad Tomaszem Rożkiem, ale potem przypomniałem sobie że przecież on te brednie o żarówkach powtarza każdego roku.
sobota, 22 marca 2014

Coś się kisi pod powierzchnią Pacyfiku... i wiele wskazuje na to, że przed końcem lata rozwinie się w El Niño. Poniżej zebrałem garść linków, zarówno do instytutów monitorujących warunki na Pacyfiku, jak i kilku dobrych artykułów wprowadzających do tematu i wyjaśniających dlaczego spodziewamy się nadejścia El Niño.

15:48, perfectgreybody
Link Komentarze (21) »
poniedziałek, 10 marca 2014
Kilka słów uzupełnienia do poprzedniej notki, tym razem w temacie scenariusza podwojenia (albo poczworzenia) poziomu CO2 i jego skutków.
czwartek, 27 lutego 2014
Z okazji udanego wystrzelenia amerykańsko-japońskiego satelity GPM w dzisiejszej notce będzie kilka słów o globalnym ociepleniu i deszczu.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22
Creative Commons License