Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
środa, 29 kwietnia 2009
Wielokrotnie pisałem, w dyskusji o petycji Komitetu Nauk Geologicznych PAN w sprawie globalnego ocieplenia, że polscy geologowie bardzo słabo orientują się w tematyce zmian klimatu. Niestety, tezę tę potwierdza prezentacja prof. dr hab. Wojciecha Stankowskiego pod tytułem "Zrozumieć zmienność klimatyczną", która ma być "głosem w dyskusji" na panelu w Gdyni.
poniedziałek, 27 kwietnia 2009
Jednym z najgłupszych, i najczęściej powtarzanych, mitów dotyczących globalnego cieplenia jest ten dotyczący wulkanicznych emisji ditlenku węgla. Słowo "mit" dobrze oddaje przynależność tego zjawiska do dziedziny badanej przez antropologię kultury, ale myślę że "miejska legenda" albo "mem" lepiej oddaje istotę rzeczy.
sobota, 25 kwietnia 2009
Jedną z najtrudniejszych do zaakceptowania implikacji teorii globalnego ocieplenia jest świadomość, że ludzkość uzyskała mierzalny wpływ na klimat i cykle geochemiczne własnej planety. Ziemia i jej zasoby są tak ogromne, że wycięcie kolejnego drzewa, spalenie kolejnej tony węgla i wylanie kolejnego hektolitra chemicznych ścieków do oceanu wydaje się nam całkowicie bez znaczenia.
czwartek, 23 kwietnia 2009
Temat nadchodzącej epoki lodowej lubi powracać w wypowiedziach sceptyków. Poprzednio pisałem, dlaczego obawy przed końcem obecnego interglacjału są bezpodstawne. Dzisiaj przyjrzymy się kolejnemu straszakowi, który ma uzasadniać brak redukcji emisji gazów cieplarnianych.
sobota, 11 kwietnia 2009
Ze statystyk bloxa wynika, że w ostatnim czasie dużą ilość wejść do wpisu o opinii KNG PAN generuje polska wikipedia, gdzie ktoś podlinkował mój blog jako źródło.
wtorek, 07 kwietnia 2009
...czyli kolejna porcja "wątpliwości wyrażanych w stosunku do niektórych stwierdzeń, leżących u podstaw tezy o antropogenicznej genezie ocieplenia", które zostały wyliczone w referacie prof. Marsza.
środa, 01 kwietnia 2009
W dyskusji pod ostatnim wpisem poruszono temat referatu prof. dr hab. Andrzeja A. Marsza, który zostanie wygłoszony 7 maja na ogólnopolskim panelu naukowym "Globalne ocieplenie - ile w nim pierwiastka antropogenicznego, ile naturalnego".
Creative Commons License