Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
środa, 20 kwietnia 2011

Dzisiaj dla odmiany dłuższe wykłady z corocznego zjazdu Europejskiej Unii Nauk o Ziemi EGU, który odbył się we Wiedniu na początku kwietnia.

Sesja A Planet Under Pressure poświęcona była przeszłym, obecnym i przyszłym zmianom klimatu: James Zachos opowiadał o badaniach nad PETM, Eric Rignot o obserwacjach bilansu mas lądolodów Grenlandii i Antarktydy, zaś Michael Ghil o niepewnościach związanych z projekcjami klimatycznymi.

Pierwszy w historii EGU wykład Union Masterclass poprowadzili André Berger i Wolfgang H. Berger (optyczna zbieżność nazwisk przypadkowa). Berger pierwszy mówił głównie o swoich badaniach nad modelowaniem cyklu glacjalnego, zaś Berger drugi o "praktycznych" implikacjach badań paleoklimatycznych.

16:38, perfectgreybody , edukacja
Link Komentarze (18) »
wtorek, 19 kwietnia 2011

Wygląda na to, że popularyzatorski talent Richarda Alleya, geologa z Penn State, o którym już na blogu kilkakrotnie pisałem, został w końcu należycie wykorzystany. PBS zaprosiła go (a NSF sfinansowało) do poprowadzenia popularno-naukowego dokumentu o klimacie i energii pt. Earth: the Operators' Manual. Można go obejrzeć pod tym adresem, razem z materiałami pomocniczymi, m.in. transkrypcją i przypisami. Uzupełnieniem serialu jest książka Alleya, w tym momencie do kupienia za $17 na Amazonie.

Innym rodzajem popularyzacji jest podpatrzony w komentarzach u ^wo, zaprojektowany przez Mylesa Allena IAM, sprzedawany dla niepoznaki jako gra komputerowa Fate of the World. Co prawda optymistyczny entuzjazm, którym zaraził mnie Alley, wyparował bez śladu już po kilku spędzonych nad grą godzinach, bo najwyraźniej mottem jej projektantów było hasło the only winning move is not to play (albo, co gorsza, you were doing well, until everyone died), jednak jej walory edukacyjne są niezaprzeczalne.

12:01, perfectgreybody , media
Link Komentarze (19) »
piątek, 01 kwietnia 2011
Z góry przepraszam, że powracam do tematu instrumentalnych pomiarów temperatury, ale mamy 1 kwietnia, zatem mogę sobie pozwolić na długą notkę w temacie który prawie nikogo nie interesuje.
Creative Commons License