Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
sobota, 25 września 2010
Wzorem Januarego zbiorę w dzisiejszej notce kilka wyszperanych w odmętach internetów rzeczy, o których pewnie napisałbym dłuższą notkę, gdybym tylko miał czas i chęć.
piątek, 10 września 2010

No i asmoasmo wykrakał. Z portalu "globalna świadomość", poprzez "wolne media", zanikający prąd zatokowy "Golfsztrom" trafił do tokfm i już straszy na głównej stronie portalu gazeta.pl.

Drodzy dziennikarze/pracownicy portali informacyjnych, zanim powtórzycie rewelacje "globalnej świadomości", miejcie na uwadze, że:

  • nie "naukowcy" (a tym bardziej nie amerykańscy) ostrzegają przed zimą tysiąclecia, tylko jeden włoski fizyk jądrowy Gianluigi Zangari, o zerowym dorobku w dziedzinie klimatologii i oceanografii (wskazówka: jeśli ktoś "badał przez kilka dekad działanie Golfsztromu", powinien pozostawić po tym jakiś ślad w postaci publikacji naukowych na ten właśnie temat)
  • Zangari swoje rewelacje opiera o analizę naoczną obrazków które znalazł na serwerze University of Colorado w Boulder (ale żeby brzmiało mądrzej, zostały one "checked at Frascati Laboratories by the means of the SHT congruent calculus", cokolwiek by to nie znaczyło).
  • Zangari zobaczył na obrazkach oderwanie się wiru (eddy shedding). Obejrzał kilka dodatkowych obrazów i doszedł do wniosku, że zjawisko to wystąpiło po raz pierwszy, zostało spowodowane wyciekiem ropy z platformy Deepwater Horizon, i doprowadzi do zatrzymania Prądu Zatokowego.
  • oczywiście, gdyby Zangari miał jakiekolwiek pojęcie o temacie, wiedziałby że zjawisko które opisuje jako "for the first time a direct evidence of the rapid breaking of the Loop Current, a warm ocean current, crucial part of the Gulf Stream", zdarza się w Zatoce Meksykańskiej co kilka-kilkanaście miesięcy, a jego pojawienie się nie miało nic wspólnego z plamą ropy (choć dzięki temu zjawisku duża część ropy z Deepwater Horizon została w Zatoce Meksykańskiej, a nie na plażach Florydy).
  • Prąd Zatokowy ma się dobrze.
  • Zlodowacenie nam nie grozi.
  • Zima tysiąclecia też nie.
21:07, perfectgreybody
Link Komentarze (168) »
piątek, 03 września 2010
Dokładne omówienie zawartości wszystkich publikacji na temat teorii komety młodszego dryasu, które ukazały się w ciągu ostatnich trzech lat, przekracza moje możliwości, tym niemniej pozwolę sobie naszkicować przynajmniej w ogólnym zarysie, jak wyglądała i wygląda (wciąż tocząca się) dyskusja.
czwartek, 02 września 2010
Dziwnym zbiegiem okoliczności w odstępie kilku dni ukazały się, w różnych czasopismach naukowych, dwa artykuły o całkowicie przeciwnych konkluzjach, dotyczących pewnej kontrowersyjnej teorii. PNAS opublikowało "No evidence of nanodiamonds in Younger–Dryas sediments to support an impact event" Daultona, Pintera i Scotta, a Journal of Glaciology zamieścił "Discovery of nanodiamond rich layer in the Greenland ice sheet", podpisany przez dwudziestu trzech autorów. Jest to oczywiście kolejna odsłona ciągnącego się od trzech lat sporu o kometę (czy też rój komet), która miała zainicjować ochłodzenie dryasu młodszego, wymarcie megafauny amerykańskiej i zagładę kultury Clovis. Pomyslałem więc, że to dobra okazja, by przypomnieć pochodzenie i kontekst tego sporu.
Creative Commons License