Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
niedziela, 19 października 2014
Kiedy kilka lat temu Kevin Trenberth postanowił odpowiedzieć na kurtuazyjną prośbę redaktora nowego czasopisma Elseviera o napisanie artykułu do pierwszego numeru, nie spodziewał się że jednym z tego skutków będzie największa naukowa pseudoafera w historii ludzkości.
środa, 08 października 2014
Podsłuchane na blogu naukowym "Polityki"...
sobota, 27 września 2014
Na półkuli północnej zbliża się zima, okres w którym wiele osób z zaskoczeniem odkrywa, że na naszej planecie zdarzają się też ujemne temperatury, a z nieba spadać mogą kryształki zestalonej pary wodnej. Tradycyjnie należy się zatem spodziewać częstszych doniesień, że gdzieś jakieś przymrozki albo śnieg znów wykazały, że globalne ocieplenie to mit.
piątek, 19 września 2014
Było ostatnio kilka okazji, by napisać o dziurze ozonowej: publikacja nowego raportu* WMO/UNEP podsumowującego stan wiedzy naukowej o warstwie ozonowej; rocznica podpisania w Montrealu protokołu w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową; a także sama rocznica odkrycia dziury ozonowej, choć akurat dokładną datę tego zdarzenia trudno ustalić.
środa, 20 sierpnia 2014
Zgodnie z obietnicą, i jako ilustracja tego jak wygląda w Polsce "racjonalna" dyskusja na tematy okołoklimatyczne, dzisiaj o tezach think tanku Leszka Balcerowicza.
wtorek, 19 sierpnia 2014

W każdej dyskusji na temat globalnego ocieplenia prędzej czy później musi nastąpić odwołanie do konsensusu naukowego albo jego braku, po którym zwykle następuje wyliczanka meta-analiz badających kwestię konsensusu, kontrowana przeważnie równie długą wyliczanką naukowców z których wszyscy się śmiali a potem wyszło że mieli rację. A ponieważ temat obrósł już dużą ilością mitów i nieporozumień, w niniejszej notce przyjrzę się trochę bardziej szczegółowo samemu pojęciu konsensusu.

czwartek, 07 sierpnia 2014
Czyli jak heliofizycy dołączyli do spisku globalnego ocieplenia.
poniedziałek, 16 czerwca 2014
Jak pisałem jakiś czas temu, klimat pliocenu różnił się znacznie od obecnego, z powodów których do końca nie znamy.
czwartek, 24 kwietnia 2014
Czyli co jest nie tak z tezami Lomborga.
środa, 09 kwietnia 2014
Moje trzy grosze do dyskusji toczonej pod poprzednią notką.
piątek, 28 marca 2014
Miałem już się nie znęcać nad Tomaszem Rożkiem, ale potem przypomniałem sobie że przecież on te brednie o żarówkach powtarza każdego roku.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
Creative Commons License