Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
wtorek, 27 stycznia 2009
Program Wildsteina będzie musiał poczekać na dłuższą analizę, na razie skomentuję artykuł z "Dziennika Finansowego" pióra emerytowanego chemika, prof. Przemysława Mastalerza.

Pomysł na tego bloga narodził się, gdy wysłuchiwałem nagrania konferencji prasowej Ministerstwa Środowiska poświęconego niesławnemu odcinkowi programu "Bronisław Wildstein przedstawia" o globalnym ociepleniu. Wyczułem wtedy po stronie dziennikarzy rozczarowanie: wielu z nich było autentycznie ciekawych, w których miejscach Wildstein i jego goście (przede wszystkim Zbigniew Jaworowski) kłamali i manipulowali wynikami badań naukowych. Niestety ani ministerstwo, ani eksperci o których opinię poproszono, nie było w stanie przygotować im szczegółowej listy.

Nie winię ich za to: większość naukowców zapewne uważa, że swój czas lepiej wykorzystają robiąc naukę, a nie prostując bzdury rozpowszechniane w mediach i internecie. Co więcej, nie zawsze bzdura jest bzdurą w sposób oczywisty -- czasami jest to nadinterpretacja czy wybiórcze potraktowanie danych naukowych. Pokazanie, gdzie został popełniony błąd, wymaga zarówno pewnego wysiłku, jak i "oczytania" w pseudonaukowej "szarej literaturze" zapełniającej internet.

Najciekawsze w tzw. "debacie" dotyczącej globalnego ocieplenia jest to, że debata toczona jest głównie przez laików -- bo w środowisku naukowym spór się dawno już zakończył*. Co więcej, w debacie wciaż powtarzane są te same mity i nieprawdy: o roli wulkanów, o "niewielkiej" emisji ditlenku węgla, o aktywności słonecznej i jej wpływie na klimat. A przecież obecnie w internecie dostępnych jest mnóstwo wiarygodnych i bardzo szczegółowych źródeł informacji dotyczących klimatologii czy szerzej nauk o Ziemi: strony internetowe ośrodków badawczych i poszczególnych naukowców, czasopisma naukowe (nieraz w trybie open-access), raporty organizacji takich jak IPCC. Pomimo tego ludzie (w szczególności dziennikarze) chętniej słuchają emerytowanych lekarzy oraz niedouczonych politologów.

Niniejszy blog w zamyśle ma wypełniać tę lukę. Postaram się tutaj prostować zarówno nieprawdziwe informacje podawane w polskich mediach, dotyczące globalnego ocieplenia (czy szeroko rozumianych nauk o Ziemi); jak i pisać o najnowszych wynikach badań klimatologicznych.

Uwagi i komentarze proszę pozostawiać pod wpisami, bądź wysyłać je mailowo na adres perfectgreybody(małpa)gazeta.pl.

*) "Zakończył" w tym samym sensie, co "spór" dotyczący słuszności teorii ewolucji, ogólnej teorii względności czy przyczyn AIDS. Istnieją, wśród samych naukowców (głównie niespecjalistów) niewielkie środowiska kwestionujące ustalenia "konsensusu" w każdej z tych kwestii.

09:38, perfectgraybody
Link Dodaj komentarz »
1 ... 21 , 22 , 23 , 24
 
Creative Commons License