Kategorie: Wszystkie | Jaworowski | denialism | edukacja | media | researchblogging | varia
RSS
wtorek, 23 kwietnia 2013
Film na dzisiaj: "Thin Ice" Simona Lamba.
wtorek, 16 kwietnia 2013

Drobna rzecz, a cieszy - dzięki dr Małgorzacie Liszewskiej z ICM powstał serwis z opracowaniem i wizualizacją danych projektu ENSEMBLES dla obszaru Polski.

O samym projekcie pisałem w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że jego następcę, EURO-CORDEX, odkryjemy trochę wcześniej i nie będziemy wyważać otwartych drzwi, tak jak było to w przypadku prowadzonego przez IMGW projektu KLIMAT...

14:49, perfectgreybody , varia
Link Komentarze (6) »
piątek, 05 kwietnia 2013
Profesor Leszek Marks opowiada bajki o zmianach temperatury.
czwartek, 04 kwietnia 2013
Dostępne są już depesze CLIMAT z polskich stacji, więc krótka aktualizacja poprzedniej notki. Uśredniając dane z 9 stacji o przyzwoitym pokryciu przestrzennym kraju (tj. Łeba, Elbląg, Szczecin, Białystok, Poznań, Warszawa, Wrocław, Włodawa i Kraków), odchylenie od średniej wieloletniej 1981-2010 wyniosło -4,5 stopnia. Był to najzimniejszy marzec od roku 1987 (kiedy to odchylenie wynosiło -5,3 stopnia).
piątek, 29 marca 2013
Tegoroczny marzec był (a w zasadzie wciaż jest) jednym z trzech najzimniejszych ostatniego półwiecza.
niedziela, 24 marca 2013
Nie chciałbym sugerować, że nie jesteśmy pępkiem świata, ale...
czwartek, 21 marca 2013
poniedziałek, 11 marca 2013
Klimat pliocenu często uważany jest za geologiczną prognozę dla przyszłego globalnego ocieplenia: pliocen był najbliższym nam czasowo okresem w którym ziemski klimat był znacząco cieplejszy od obecnego, poziom dwutlenku węgla wyższy niż przedindustrialny, a sama planeta wyglądała bardzo podobnie do stanu dzisiejszego.
środa, 30 stycznia 2013
Fox News, a za nim nasz Onet odgrzał kotleta sprzed miesiąca w postaci "wyciekniętej" drugiej wersji recenzenckiej piątego raportu IPCC.
niedziela, 27 stycznia 2013
wtorek, 25 grudnia 2012
Problem czułości klimatu pierwszy raz sformułowany został w roku 1896 przez Svante Arrheniusa, można więc powiedzieć że jest niemal tak stary jak sama nauka o klimacie. Nie było wtedy (jeszcze) mowy o antropogenicznym globalnym ociepleniu, bo Arrheniusa interesowały przyczyny występowania epok lodowych, o których istnieniu wiedziano już od jakiegoś czasu, ale nie potrafiono ich przekonująco wyjaśnić. Sformułowana w latach sześćdziesiątych XIX wieku astronomiczna teoria Jamesa Crolla, według której przyczyną okresowych zlodowaceń były zmiany orbity ziemskiej, była już w czasach Arrheniusa uważana za fałszywą, gdyż przewidywała asynchroniczne zlodowacenia na półkuli północnej i południowej, w sprzeczności z tym co mówiły badania geologiczne. Szwedzki uczony zaproponował teorię alternatywną, w której główną rolę odgrywały wahania stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, i celem jej weryfikacji wykonał pierwsze w historii szacunki zmian temperatury w odpowiedzi na różne poziomy CO2.
Creative Commons License